image

Правила продуктивного спілкування в групових чатах

8 Лютого 2021

user-iconАвтор: 

Групові чати досить популярна функція в багатьох програмах, орієнтованих на спілкування. Спілкування на форумах і в групах у соціальних мережах дедалі більше втрачають привабливість, оскільки відповідь на запит надходить через певний час, тоді як багатьом користувачам вона потрібна миттєво. Чати допомагають економити час у пошуках інформації, а також виконують незамінну роль у створенні конференцій.

Правила ефективного спілкування в групових чатах

Будь-яка спільнота вимагає встановлених норм спілкування, які мають бути прописані адміністратором або модератором. Провівши аналіз ефективності ведення бесіди в Інтернеті, можна окреслити низку правил, що формують продуктивність спілкування в групових чатах.

Лаконічність повідомлень

Для економії часу інших учасників, повідомлення потрібно набирати суворо, по суті, уникаючи двозначності, складних зворотів, епітетів і риторичних запитань. Усе це відводить від головної теми, змушує відволікатися на дрібниці. Для цього потрібно тренуватися перетворювати свої думки на слова, розширювати лексикон.

Інтернет не чує інтонації

Не варто писати повідомлення із сарказмом, прихованим глузуванням. Усе це з розряду емоцій, які в мережі не доступні і можуть бути витлумачені неправильно. Перед надсиланням тексту, потрібно поставити себе на місце читача, як він сприйме відповідь? Не всі розуміють жарти і сатиру, і людина може подумати, що на неї нападають, не поважають і насміхаються.

Чіткі правила ведення дискусії

Це завдання на себе має взяти адміністратор чату. Для деяких людей лайливі вирази, сленг, спотворення слів прийнятні, для інших ні. Щоб не виникало розбіжностей на тему літературних слів, краще заздалегідь позначити межі дозволеного для тих, хто вступає в чат.

Одне повідомлення – одна думка

Деякі учасники люблять висловлювати думки короткими фразами, міркуючи на ходу. Замість того щоб написати одне повідомлення, вони розбивають його на окремі фрази, займаючи величезний простір чату. Крім того, вони мають тенденцію не закінчувати думку, відволікатися на гудіння чайника, телефонний дзвінок та інше, тоді як учасники все ще чекають, коли він дійде до суті.

Правила обміну повідомленнями в групових чатах

Крім того, не всі відключають повідомлення на повідомлення, що надходять. Таким чином, людині потрібно перезайти в чат багато разів, витрачаючи час. Винятком може бути, якщо кожне повідомлення – закінчена думка. Тоді може виникнути бажання відповісти конкретно на одне з них, і тоді перехід через повідомлення буде актуальним. Автор зрозуміє, що відповідь надійшла саме на цю думку.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

Уникайте оціночних суджень

Цей пункт стосується негативних оцінок без пояснень, які знецінюють думку автора. Це ображає розумовий процес учасника, даючи зрозуміти, що він несе нісенітницю. У відповідь на такі оцінки починаються довгі взаємні образи, флуд не по темі. Інші учасники змушені бути свідками порожньої суперечки, яка витрачає час усіх опонентів.

Виділяйте важливі повідомлення

У багатьох чатах, зокрема в Телеграмі або Вайбері, існують символи MarkDown, що дають змогу виділяти важливі слова і навіть фрази в повідомленнях. Якщо є мета передати конкретний факт у реченні або загострити на якомусь слові увагу, зробити наголос, краще його позначити жирним шрифтом, курсивом або підкресленням. Так співрозмовник швидше зорієнтується, що йому хочуть передати і на чому зробити акцент. Це також допомагає запам’ятати важливу інформацію.

Заборона на аудіоповідомлення

Якщо йдеться про термінове повідомлення від людини, яка нараховує зарплату або віддає розпорядження, і в неї немає часу друкувати текст, то загальне аудіоповідомлення для всіх буде більш раціональним способом передачі інформації. Воно буде виділятися на тлі загального тексту.

Пробачно записати аудіо, якщо людина перебуває за кермом, хоча це суперечить правилам ПДР. У цьому випадку автор хоче заощадити свій час, наражаючи на небезпеку життя учасників дорожнього руху.

Основні правила спілкування в групових чатах

Але таких крайніх випадків не так багато, тому текстове повідомлення краще за аудіо з таких причин:

  • якщо людина в момент листування перебуває на нараді, лекції або їде в метро, їй незручно буде слухати лектора й автора повідомлення;
  • читання текстового повідомлення відбувається в 2 рази швидше, ніж прослуховування аудіо, в якому мовець може використовувати слова-паразити, вставляти довгі паузи та інше;
  • написаний текст легко перечитати з будь-якого місця, ніж перемотувати аудіоповідомлення в пошуках важливого моменту;
  • в аудіо автор може записати відверту нісенітницю, а учасники чату тільки витратять час, щоб його від початку до кінця прослухати, сподіваючись на важливу інформацію.

До таких хитрих хитрощів вдаються люди, які не хочуть обтяжувати себе писати текст, дотримуючись правил української  мови, вважаючи за краще увімкнути запис. На цей випадок адміністратор чату повинен вводити обмеження на аудіозаписи, надаючи рівні права для всіх учасників.

Ні – коротким відповідям

Відповідь має нести в собі закінчену думку, викладати суть. Односкладові відповіді на кшталт “Так” або “Ні”, це не думка. Потрібно завжди пояснювати, що саме “Так” чи “Ні”. Без розгорнутого пояснення це повідомлення не несе конкретного сенсу. Учасники починають перепитувати, що автор мав на увазі, просити пояснити відповідь. Усе це зайві слова, які витрачають місце і час у чаті.

Заборона на незрозумілі скорочення

Це право вперше було запроваджено Ілоном Маском у чаті SpaceX. Не всі учасники володіють “таємним шифром” скорочення, і змушені витрачати час, щоб звернутися до пошуковика або перепитати, що це означає. Від цього падає ККД чату.

Перевірка написаних повідомлень перед надсиланням

Особливо це правило стосується довгих повідомлень. У запалі пристрасті можна написати багато зайвого, навіть образливого. Перед надсиланням краще перечитати написане, виправити помилки та подумати, а чи варто надсилати спірні вирази та факти. Цей пункт ще раз підтверджує перевагу текстового повідомлення перед звуковим, яке вже не виправиш.

Надсилання повідомлення особисто адресату

У загальному потоці тексту потрібно вказувати, до якого повідомлення була адресована відповідь, щоб учасники не губилися в здогадках, до чого це було написано. Коли повідомлення йдуть урозріз, загальний текст схожий на вирвані з контексту фрази.

Правила відправки особистих повідомлень в групових чатах

Якщо думка була написана для когось конкретного, краще користуватися знаком @. Адресат отримає повідомлення і швидше відповість на звернення.

Вибір теми має подобатися більшості

Якщо хочеться поговорити про щось особисте, варто писати в особистий чат конкретній людині, яка готова підтримати нестандартну тему. Для цього також є флудилки, чати не за темою. У виборі контексту слід враховувати думку більшості. Не варто зав’язувати тему про фіалки в чаті, де обговорюють курс долара.

Інформація має бути підтверджена фактами

Якщо йдеться про статистику, цифри, то краще прикріплювати до повідомлення джерело інформації. Особливо якщо йдеться про спірні речі, які породжують демагогії. Усі теми про політику, медицину, “на думку більшості…”, “британські вчені довели…” мають бути підкріплені посиланням на конкретне джерело.

Якщо такого джерела немає або його ліньки шукати, краще утриматися від спотворення фактів або писати “на мою думку…”, не видаючи спірне твердження за незаперечний факт.

Зловживання розділовими знаками

Оскільки висловлювати емоції в чатах важко, деякі учасники починають вдаватися до розділових знаків і спеціальних символів. У підсумку стрічка має вигляд суцільних дужок, знаків питання і оклику. Краще використовувати стандартні смайлики, вбудовані в чат.

Заборона на Caps Lock

У багатьох чатах на це ставиться особливий наголос і заборона. Коли людина починає друкувати повідомлення, не вимикаючи Капс Лок, це елементарна неповага до всіх інших учасників листування. Не потрібно наділяти пріоритетом свої повідомлення, виділяючи їх таким чином.

Картинки не за темою

Те, що в чаті можна вставляти картинки, зовсім не означає, що це поле діяльності для безглуздих мемів, величезних стіків, привітань із Великоднем і днем космонавта. Особливо, коли стрічка рухається в смартфоні, зображення закриває пів екрана. Те саме стосується сторонніх відео, що тривають навіть 5 хвилин. Для чату 5 хвилин, це багато. Їх мало хто дивиться, так само як мало хто слухає звукові повідомлення.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 3.8 / 5. Кількість оцінок: 4

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x