image

Як проходить адаптація персоналу за допомогою чат-бота

12 Серпня 2021

user-iconАвтор: 

За статистикою більшість новачків йдуть з роботи в перші місяці через відсутність підтримки, спілкування і неможливість отримати потрібну інформацію. Організація втрачає гроші, витрачені на процес рекрутингу, її репутація падає, а цінні співробітники витікають до більш заповзятливих HR-ам.

Адаптація персоналу за допомогою чат-бота – це інноваційне рішення, що заощаджує ресурси співробітників HR-служби. Розповімо, як чат-боти – програми, що імітують спілкування з живою людиною, допоможуть новачкам влитися в робочий процес.

Навіщо чат-бот з адаптації потрібен HR-у

У роботі HR-менеджера є маса повторюваних рутинних процесів, що вимагають відволікання великої кількості сил і часу. Чат-боти чудово справляються з автоматизацією бізнес-процесів, зберігаючи водночас “людяність” у спілкуванні та передаючи інтонації й філософію компанії.

Чат-бот для адаптації персоналу допоможе HR-у:

Що таке адаптація персоналу за допомогою чат-бота

  • детально розповісти про організацію, її структуру

  • ознайомити з посадовими інструкціями

  • відповісти на поширені запитання

  • зібрати необхідні дані

  • познайомити новачка з колегами і наставниками

  • зібрати зворотний зв’язок щодо процесу адаптації,

  • задоволеності нових співробітників і скласти рейтинг наставників

  • нагадати про проведення зустрічі або інструктажу

  • зробити інформаційну розсилку.

Навіщо чат-бот з адаптації потрібен співробітнику

У перший робочий день у новачка з’являється багато запитань. Зазвичай на них відповідає наставник. Але, як правило, частина інформації при цьому забувається, а багато запитань залишаються не поставленими. Нові працівники бояться бути нав’язливими, ні з ким ще толком не знайомі. І для віддалених співробітників ця проблема стає особливо актуальною.

Чат-бот зможе відповісти на основні питання в будь-який час, а ще:

  • підтримує зв’язок із кандидатом і його зацікавленість у вакансії
  • проведе “екскурсію”, познайомить з організацією, її структурою та ключовими співробітниками
  • зорієнтує в побутових речах (як дістатися до офісу, де туалет і як вирішити питання з обідами)
  • дасть зрозумілі інструкції на перший день, місяць.

Структура чат-бота Телеграм для адаптації

Розробка структури чат-бота – ключовий етап у процесі його створення. Від того, наскільки опрацьовані сценарії та ланцюжки повідомлень, залежатиме успішність роботи розумного помічника.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

Виділяють кілька типів структури чат-бота:

Структура чат-бота для адаптації персоналу

  • Лінійна. Уся інформація розбита на короткі блоки і приходить у порядку пріоритетності.
  • Вибір кнопок меню. Інформацію розбито за пунктами меню, а користувач сам обирає, відповідь на яке питання цікавить його найбільше.
  • Змішана. Бот доставляє інформацію щодня маленькими порціями. І водночас працівник може обирати в меню, що він хоче дізнатися.
  • У кожну структуру можна додавати тести, опитування, домашні завдання для отримання зворотного зв’язку та контролю навчання нового співробітника. Також ефективно працюють елементи гейміфікації, що дають змогу долучитися до командної гри, набрати високий рейтинг або отримати заохочення.

Як зробити чат-бота для адаптації в Телеграм

Створення чат-бота починається з опрацювання сценарію взаємодії. Для цього продумують ланцюжки діалогів між програмою і користувачами та всі можливі варіанти розвитку спілкування.

Зручно зробити таблицю з основними питаннями, які можуть виникнути в нового працівника, та відповідями на них, а дерево сценаріїв представити у візуальному редакторі.

Увесь контент, який є в організації для новачків, потрібно обробити і представити в зручному для швидкого використання вигляді.

Добре працюють усі візуальні матеріали – короткі відеоролики, картинки зі схемами, інфографіки. Тексти мають бути короткими й однозначно зрозумілими. У чат-бота можна додавати аудіофайли, посилання і документи всіх основних форматів.

Важливо продумати систему мотивації новачків. У цьому може допомогти гейміфікація. Квести, система нагород і бонусів, рейтинги – все це підніме змагальний дух і зацікавленість співробітників у результаті – швидкій адаптації та засвоєнні необхідних знань.

Наступний етап – це безпосередня реалізація чат-бота в конструкторі. На платформі LessonDelivery процес починається з введення токена бота – унікального коду, який видається Телеграм при створенні акаунта чат-бота в месенджері.

Створення чат-бота для адвптації в LessonDelivery

Введення токена чат-бота в адмін-панелі LessonDelivery

Для створення акаунта зайдіть у свій Telegram і знайдіть @BotFather. У ньому, використовуючи список команд з інструкції, задайте ім’я, опис і картинку нового бота.

Створення нового бота в @BotFather у Телеграм

Створення нового бота в @BotFather у Телеграм

@BotFather надішле вам токен для прив’язки до адміністративної панелі LessonDelivery.

Як виглядає токен чат-бота в @BotFather

Токен чат-бота в @BotFather

Після збереження токена, імені та опису чат-бота в адмін-панелі, можна створювати курс – окрему гілку сценарію, що об’єднує інформацію з певної теми. Наприклад, це може бути ознайомлення зі структурою, історією компанії та ключовими для користувача співробітниками.

Заповнення даних про курс у конструкторі LessonDelivery

Заповнення даних про курс у конструкторі LessonDelivery

Кожен курс складається з етапів, які можна надсилати користувачеві в заданій послідовності в певний час. Туди можна вставляти короткі тексти, картинки, відео, посилання, файли. Можна вимагати від нового працівника звіт про те, як він засвоїв інформацію з обов’язковою перевіркою або без.

Створення етапів у чат-боті з адаптації персоналу

Налаштування етапів чат-бота з адаптації в конструкторі LessonDelivery

Тестування та доопрацювання чат-бота

Первинне тестування чат-бота можна провести просто підписавшись на нього і пройшовши всі етапи.

Після використання в польових умовах, збору та аналізу статистики проводиться доопрацювання і вносяться зміни. Отримані дані допомагають зрозуміти, які питання більше цікавлять співробітників, як згрупувати їх, щоб надсилати інформацію більш точково, які методи заохочення працюють у колективі.

Чат-боти для адаптації персоналу є простим, але дієвим рішенням, що допомагає заощадити час і сили HR-а і максимально швидко влитися новим співробітникам у робочий процес.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x