image

Як розробити діалоговий сценарій для чат-бота в Telegram

26 Червня 2021

user-iconАвтор: 

Чат-бот – хороший помічник для виконання завдань технічної служби, побудови воронки продажів, навчання співробітників і онлайн-курсів. Розумний робот за заготовленою схемою веде діалог із клієнтом, позбавляючи його від втрати часу, а компанію від утримання зайвого співробітника. Бот може заручитися підтримкою і привернути аудиторію, але практичним і ефективним він буде в тому разі, якщо сценарій діалогу з клієнтом складено грамотно.

У статті ми розповімо, які моделі для написання сценаріїв бувають і як грамотно скласти сценарій діалогу для чат-бота, щоб клієнти були ініціаторами подальшого спілкування.

Що таке сценарій

Что такое сценарий чат-бота

Сценарій чат-бота – це розробка всіх можливих діалогів із користувачем. Зазвичай у його основі лежать усі запитання, які часто ставлять клієнти, і відповіді на них.

Щоб почати взаємодіяти з чат-ботом і отримати від цього користь, людині доведеться виконати певний порядок дій. Стандартні інтерфейси характеризуються контактом користувача з графічною системою – меню та різноманітними кнопками і знаками. У діалогових інтерфейсах знаки замінюються певним порядком реплік, які бот надсилає підписнику – це і є сценарієм.

Моделі для написання сценаріїв чат-ботів

Модель Опис
Печера часу Ця схема універсальна для онлайн-консультантів різних напрямків, від розваги до продажів. Суть моделі проста: чат-бот дізнається, що необхідно потенційному покупцеві, після чого пропонує йому кілька відповідних варіантів шуканої продукції.
Рукавичка

Ця модель розвиває діалог у довжину. Вона має центральний стовп, від якого йдуть гілки, що закінчуються або зупинкою онлайн-помічника, або поверненням на пару кроків назад.

Схема чудово підійде для навчальних проєктів. Чат-бот надсилає користувачеві матеріали, після чого слідує контрольне запитання. Звідси йде розуміння, готовий клієнт йти вперед чи ні.

Гілляста схема Іноді таку схему називають “Рукавичка 2.0”. Подібні моделі розгалужуються, але в певних моментах сходяться на ключових стадіях.
Ігрова модель Структура схеми непроста, але дуже цікава. Модель чудово підійде для легкого запам’ятовування нового матеріалу: контент в ігровій формі засвоюється простіше. Може бути реалізована у формі квесту, квізу, тесту.
Вільний простір Модель, що передбачає переміщення в обидва боки. Подібну структуру мають профілі в соціальних мережах або масштабні спроектовані карти торговельних центрів (від меню йдуть розгалуження по поверхах, звідки спрямовані посилання на магазини і вказані актуальні акції). Схема практична, зручна та наочна.

Алгоритм написання сценарію по кроках

Визначте мету

Насамперед варто з’ясувати, які функції повинен виконувати онлайн-бот для успішного просування. Проаналізуйте цільову аудиторію, під яку створюватиметься сценарій.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

Виберіть тип сценарію

Чат-боти здатні виконувати такі завдання:

  1. Повідомлення про новий контент/інформацію. У структуру помічника включається пакет даних, зібраних у вигляді меню. Клієнт рухається за схемою, дізнаючись щось нове: від загальної інформації про бренд до внутрішніх правил.
  2. Виконання бізнес-завдань. Цей тип включає в себе порядок дій у рамках бізнес-процесу, наприклад, адаптація нового співробітника або узгодження відпускних днів.
  3. Команда до отримання даних з IT-платформ. Чат-бот ставить навідні запитання, уточнюючи потреби користувача, після чого відправляє запит до IT-системи (офіційні документи, залишок інструментів тощо).
  4. Знаходимо інформацію і складаємо послідовність дій у діалозі

Щойно ми з’ясували, хто становить нашу цільову аудиторію, і визначили тип сценарію, знаходимо інформацію та формуємо послідовність реплік у діалозі.

На цьому етапі важливо продумати також реакції клієнта на репліки чат-бота.

Складаємо робоче вітання

Сценарій чат-бота @DemoSportsBot

Приклад привітання в @DemoSportsBot

Привітання в боті має залучити потенційного покупця й акуратно спонукати його до роботи з кнопками.

Розглянемо варіанти привітання в чаті. Не найвдаліший: “Як я можу Вам допомогти?”. Відвідувач не знає про функціональну складову адміністратора, тому таке привітання поставить його в глухий кут.

Краще повідомте клієнту, що ви готові допомогти, і поставте пряме запитання: “Доброго часу доби! Давайте я Вам допоможу підібрати програму навчання?”. Потім на активних клавішах розмістіть меню з наявними курсами.

Надаємо онлайн-боту індивідуальності та розробляємо його “голос”

Віртуальний помічник може стати частиною якоїсь гри і допомагати клієнтам в образі якогось героя.

Тут важлива реакція. Добре зібраний чат-бот привертає до себе клієнтів автоматично. Для досягнення такого ефекту важливо зробити діалог легким і вільним.

З огляду на особливості аудиторії, застосовуйте:

  • формат приятельського невимушеного спілкування;
  • придумайте індивідуальний стиль мови;
  • включайте в діалог гуморні репліки;
  • смайлики для підняття настрою і спонукання клієнта рухатися в правильному напрямку.

Складаємо невеликі зрозумілі повідомлення

Основна складова ефективного чат-бота – невеликі, чіткі та зрозумілі текстові репліки. Під час написання намагайтеся фокусуватися на головних моментах, враховуйте особливості продукту, не вживайте складні та незрозумілі слова й терміни. Пам’ятайте, що довге речення з безліччю зворотів ніхто читати і намагатися розуміти не буде.

Одне текстове повідомлення має містити в собі не більше 120 літер. Відмовтеся також від штампів і зайвих дрібниць. Вони забирають час і бажання вести діалог далі.

Заключний етап

Завершувати бесіду спонукальними повідомленнями “Придбати” або “Купити зараз” часом не найоптимальніший спосіб. Клієнтів відштовхують формальності та рекламний контент.

Спробуйте завершити діалог так само легко і щиро, зробивши комплімент покупцеві або залишивши побажання:

  • “Гарного дня”;
  • “Дякую за виявлену довіру”;
  • “Якщо з’являться запитання, звертайтеся”.

Приклади сценаріїв

Сьогодні на платформі Lesson Delivery реалізовано вдалі текстові сценарії для чат-ботів.

Приклад сценарію @JediOrderBot

Діалог в @JediOrderBot

Розглянемо деякі з них:

  1. Бот @JediOrderBot. Пронизаний темою Star Wars із введенням персонажа Йода, текстами та репліками в його стилі. Показує можливості таймерів і гейміфікації в чат-ботах.
  2. “Лайфхаки кожен день” @lifehackmailbot. Розсилка корисних порад на кожен день для різних сфер життя.
  3. Бот для марафону по спорту і фитнесу @DemoSportsBot. Пропонує курс для самостійних занять фітнесом. Розбитий на безкоштовну та платну частини. Є можливості оплати, бонуси та знижки.

Рекомендації

Під час розробки та складання діалогового сценарію радимо:

  1. Спрощувати репліки. Вносьте більше різноманітності, креативите, але при цьому не використовуйте штампи, кліше і складні терміни.
  2. Створіть максимально легку та невимушену атмосферу для спілкування.
  3. Не пишіть довгі тексти. Оптимальна довжина одного повідомлення – від 50 до 120 символів.
  4. Структуруйте всі функціональні складові. Важко розібратися в повідомленнях, кнопках чи описі, якщо немає чіткої структури, абзаців і заголовків, а текст написаний суцільним простирадлом. Структура – невід’ємна складова діалогового сценарію чат-бота.
  5. Перечитуйте отримане вголос. Проводьте тести діалогу, перш ніж впроваджувати сценарій у чат-бот. Попросіть помічників підіграти вам: місця, в яких присутня неприродність, формальність та інші недоробки, слід виправити.
  6. Не зупиняйтесь. Впровадивши діалоговий сценарій в онлайн-адміністратора, не зупиняйтеся на досягнутому. Подивіться, як цільова аудиторія реагуватиме, відмічайте статистику та вносьте відповідні зміни в чат.

Чат-боти – порятунок 21 століття. Вони замінюють реальних працівників, виконуючи монотонну, але водночас важливу роботу. Щоб клієнти знаходили користь у віртуальному помічнику, важливо правильно скласти діалоговий сценарій.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 3.5 / 5. Кількість оцінок: 4

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x