image

Мікролернінг простими словами та його сильні сторони для процесу навчання

12 Липня 2021

user-iconАвтор: 

В умовах обмеженого часу дедалі більше людей звертають увагу на можливості дистанційного навчання без відриву від основної діяльності. Мікролернінг надає таку можливість і є перспективним напрямом в освіті та підвищенні кваліфікації як для керівників організацій, так і для пересічних співробітників (студентів навчальних закладів).

Розглянемо докладніше, що входить у поняття мікролернінгу, і які його перспективи на ринку освіти.

Що таке мікролернінг і для кого підходить?

Що таке микролернінг

Мікролернінг – це новий підхід до високоефективного формату навчання. Суть методу зводиться до дозованої подачі взаємопов’язаного матеріалу замість його узагальненого вивчення. Програма навчання розбивається на тематичні блоки з концентрацією найбільш значущої інформації. На вивчення кожного інформаційного блоку відводиться 5-7 хвилин.

Основний ресурс сучасності – час, і саме його дефіцит підштовхує до пошуку інноваційних методів навчання персоналу без відриву від виробництва, а також здобуття додаткової освіти в період трудової зайнятості.

Як правило, керівник не може дозволити собі посадити весь штат співробітників за парти і кілька місяців підносити їм необхідну інформацію. На допомогу приходить – мікролернінг. У процесі мікронавчання всі співробітники отримують маленькі частини інформаційного контенту, потрібні тільки їм і тільки зараз. Відразу після вивчення інформації відбувається її закріплення на практиці і природний перехід до нової “порції” даних.

Мікролернінг чудово підходить для таких категорій:

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.
Категорія Ціль використання
Для організацій, які практикують періодичне підвищення кваліфікації співробітників
  • як програми цільового інструктажу;
  • з метою доведення до співробітників інформації про нове обладнання та зміни в структурі роботи;
  • для прискорення адаптації та введення в дію нових (молодих) співробітників.
Для онлайн шкіл та організаторів курсів навчання
  • як інструмент залучення нових учнів;
  • як спрощення важкого для вивчення матеріалу;
  • як додаткова форма навчання у вільний час;
  • для урізноманітнення навчального процесу і підвищення захопленості учнів.

Плюси, мінуси та особливості microlearning

Мікронавчання як формат ефективного доведення інформації має низку переваг, до основних з яких належить:

  1. Продуктивність мікроосвіти. Інформація, розділена на невеликі блоки, кожен з яких містить у собі лише одну тему, легше засвоюється і вимагає менше часу для подальшого повторення. Сюди ж відноситься такий позитивний момент як скорочення часу на підготовку курсу і як наслідок собівартість самого процесу навчання.
  2. Підвищення зацікавленості. За рахунок нового формату навчання і різноманітних методів доведення інформації (аудіо, відео, текст, комбінований), учні відзначають зростання інтересу до навчання і самостійного пошуку додаткової інформації на задану тему.
  3. Можливість віддаленого навчання. Сучасна людина надзвичайно цінує особистий час і особистий простір, навчання у форматі – “У будь-який час і в будь-якому місці”, це те, що привертає аудиторію і дає змогу утримувати її інтерес.
  4. Вибірковість навчання. Здавалося б, недолік мікронавчання, виражений у малій кількості інформації, на ділі обертається його перевагою. За допомогою маленьких “пакетів”, до учня доводиться тільки сама суть, ядро програми. Уся супутня “мішура” відфільтровується на етапі підготовки курсу і не заважає людині зосередитися на головному.

Недоліки у цього методу навчання теж є, і в якості головного з них відзначається відсутність довгострокової перспективи поглиблення знань. Мікролернінг спрямований на досягнення необхідної мети в умовах нестачі часу, в інших випадках краще звернутися до одного з традиційних стилів навчання.

Мікронавчання в освіті

Освіта як процес отримання знань вимагає особливого підходу до аудиторії з урахуванням категорії учнів. Чинні співробітники організацій вважають процес навчання неважливим і таким, що відволікає від справді серйозної роботи, а студенти здебільшого ще не усвідомлюють важливість отримання теоретичної бази.

Відмінності мікролернінгу

За таких умов мікронавчання набирає дедалі більшої популярності. Інформація подається аудиторії у вигляді закінченого курсу маленькими порціями, кожна з наступних ненав’язливо повторює курс попередньої та доповнює новими даними.

Подача матеріалу може здійснюватися як через сайт або мобільний додаток власної розробки, так і на сторінках соціальних мереж. Для підвищення продуктивності сприйняття матеріалу, платформи мікролернінгу можуть містити плагіни зворотного зв’язку, загальні або вибіркові (адресні) чати, закріплені бази довідкової інформації.

Як створити курс, заснований на мікронавчанні?

Насправді створити власний курс не так вже й складно, і в цьому ще одна перевага мікролернінгу.

Перше, з чого варто почати (за умови, що тематика майбутнього курсу вже визначена і необхідні знання в наявності), це цифровізація інформації. Необхідно перевести в електронний вигляд всі ті дані, які плануються поширюватися у вигляді курсу, і зробити їх доступними в додатку, хмарі або соціальній мережі.

Друге – розбивка всього обсягу матеріалу на невеликі “картки” – пакети інформації, які будуть поширюватися у вигляді щоденних завдань на вивчення.

Третє – супровід інформації інтерактивними елементами. Інформація сприймається набагато ефективніше за наявності пояснювальних відео, картинок або графіків.

Готову інформацію можна поширювати серед наявної бази передплатників або учнів.

Отже, мікронавчання є перспективним напрямком на ринку освіти завдяки простоті подачі матеріалу, економії часу учня, можливості гармонійно підлаштуватися під його повсякденні справи.

Якщо з якихось причин займатися створенням курсу немає змоги, можна звернутися до компанії, що спеціалізується на наданні послуг подібного роду, і замовити створення курсу “під ключ”.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x