image

Мікронавчання – у чому його сильні та слабкі сторони

28 Грудня 2020

user-iconАвтор: 

Мікронавчання – це вивчення предмета у вигляді безлічі невеликих уроків. Така форма подачі матеріалу в поєднанні з можливостями інтернету та мобільного зв’язку дає змогу навчатися ефективного . Вона може застосовуватися окремо або як доповнення до інших видів навчання.

Мікронавчання – що це

Для освоєння нових знань можна йти різними шляхами. Один із них полягає у вивченні невеликих порцій матеріалу, кожна з яких несе в собі завершену думку. Для засвоєння кожного уроку достатньо 7-8 хвилин.

Цей спосіб є менш трудомістким порівняно зі звичайними варіантами. Щоб його використовувати, необхідно добре розбиратися в особливостях методу.

Що таке мікронавчання

Навчальний матеріал розбивається на невеликі порції. Форма подачі не обмежується – це, наприклад, може бути розповідь вчителя або перегляд мультимедіа невеликої тривалості. Обов’язкова умова полягає в тому, що інформація має бути короткою.

У нещодавньому галузевому звіті було опубліковано статистику за віком людей, які використовують такий формат навчання (Таблиця 1).

Таблиця 1. Вікові групи, які використовують мікронавчання

 

Вік Частка в групі
молодше 18 років 4 %
18-24 роки 15 %
25-34 роки 40 %
35-44 роки 30 %
45-54 роки 6 %
55 років і старше 4 %

Найчастіше мікронавчання використовують співробітники 25-34 роки (40%). На другому місці ті, чий вік становить 35-44 роки. Частка тих, хто молодший за 44 роки, становить 90%. Більш старші також активно вчаться – 78% з них пройшли понад 80% таких уроків.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

Згідно зі статистикою протягом дня на проходження уроків витрачають у середньому 14-15 хвилин. Найефективнішим є використання відео формату, потім аудіо, а текст застосовується найрідше. Цікаво зауважити, що творці курсів воліють робити текстові уроки (86,9%).

Де може застосовуватися

Мікронавчання застосовують не тільки у сфері освіти, а й для підвищення кваліфікації співробітників:

  • за допомогою мікроуроків можна урізноманітнити процес навчання;
  • у цій формі учням можна запропонувати завдання на час вихідних або канікул;
  • це може стати одним зі способів інструктажу;
  • мікронавчання може використовуватися для підвищення кваліфікації фахівців;
  • для співробітників і керівного складу фірм у такий спосіб можна розповідати про наявні бізнес-процеси;
  • мікрозавдання можуть застосовуватися після засвоєння важкого модуля знань як своєрідний перепочинок;
  • використання такої форми навчання дасть змогу залучити нових студентів до навчального закладу;
  • розглянутий спосіб добре підходить для вивчення іноземних мов;
  • за допомогою мікрозавдань можна організувати ефективне повторення знань;
  • мікронавчання підійде за невеликого обсягу матеріалу, коли на засвоєння необхідних знань є лише обмежений час.

Чому воно ефективне

Мікрозаняття тривають протягом кількох хвилин. У цей проміжок часу увага учня максимально сконцентрована. За кілька хвилин стомлення не встигає настати, і він може засвоїти невеликий обсяг матеріалу, зайнятися повторенням пройденого або відповісти на запитання тесту.

Ефективність мікронавчання

Різноманітність мікрозавдань дає змогу перемикати увагу, підтримуючи інтерес до навчання. Під час навчання відсутня прив’язка до певного місця і часу.

Було виявлено, що під час навчання в цьому форматі показники запам’ятовування підвищилися на 20%, а час відповідей на контрольні запитання зменшився на 21%.

Основні принципи

Створюючи матеріал для ефективного мікронавчання, необхідно враховувати таке:

  1. Для початку потрібно визначити застосовність мікронавчання в розглянутому випадку. Для поглибленого вивчення або такого, де необхідна індивідуальна робота, потрібно шукати інші варіанти (поєднувати живе спілкування з мікронавчанням).
  2. Для створення мікроуроків недостатньо просто розбити матеріал на невеликі шматки. Потрібно зробити короткий концентрований опис того, що учневі буде необхідно засвоїти.
  3. Потрібно використовувати різні форми подачі матеріалу, не обмежуючись текстом. Рекомендується для цього використовувати мультимедіа. Застосування відео, схем, картинок, аудіо дасть змогу заохотити учнів і посилити їхній інтерес.
  4. Корисно додавати ігрові елементи у виклад. Для цього можна використовувати спеціалізовані платформи.
  5. Для того, щоб оцінити знання, потрібно використовувати не тільки звичайні оцінки, а й різного роду тести та вікторини. Це дасть змогу посилити контроль за навчанням учнів.
  6. Мікронавчання потрібно зробити не лише змістовним, а й привабливим для учнів.

Міфи про мікронавчання

Розглянемо популярні міфи:

  1. Дехто вважає, що така форма навчання з’явилася лише в епоху смартфонів. Насправді перші спроби в цьому напрямку були зроблені в XIX столітті. Наприклад, німецький учений Герман Еббінгауз розглядав такий спосіб навчання у своїх працях.
  2. Передбачається, що мікронавчання від учня вимагає небагато часу. Насправді воно застосовується не для економії часу, а для того, щоб зробити освітній процес ефективнішим.
  3. Неправильно, що завжди при цьому має використовуватися відео. При створенні завдань пріоритетом є ефективність подачі матеріалу, для цього обирається найбільш підходяща її форма.
  4. У складних темах нібито немає місця для мікронавчання. Так, воно не завжди підходить, але в будь-якому разі його можна використовувати в комплексі з іншими методами.
  5. Дехто вважає, що з часом воно замінить усі інші форми навчання. Насправді це, хоча й ефективний, але лише один з інструментів.
  6. Іноді вважається, що єдина форма його застосування – це самоосвіта. Насправді його застосовують і під час засвоєння обов’язкового матеріалу, і в разі самостійного вивчення.

Популярні міфи про мікронавчання

Кожен із цих міфів містить у собі зерна істини, але його не можна назвати повністю правильним.

Використовувані формати та інструменти

Застосовуються такі форми подачі:

  • текстові пояснення;
  • невеликі відеоролики;
  • запам’ятовування слова іноземною мовою або терміна, для якого потрібно знати визначення;
  • фотографії, схеми, ілюстрації, малюнки;
  • сортування об’єктів у певному порядку;
  • тести, завдання або вікторини;
  • написання простих віршів;
  • вибір із невеликої кількості запропонованих варіантів;
  • короткочасна демонстрація картки з ретельно підібраною інформацією;
  • нескладні навчальні ігри.

Найактивніше мікронавчання стало застосовуватися у зв’язку зі зростанням популярності смартфонів. Для створення мікроуроків зручно користуватися спеціалізованими платформами, які дають змогу створювати матеріал для навчання якісно, зручно і швидко.

Переваги та обмеження

Використання мікронавчання має багато плюсів (дивіться Таблицю 2).

Таблиця 2. Переваги мікронавчання

Переваги Коментарі
Скорочений обсяг навчального матеріалу скорочує час підготовки курсу Досвідчений викладач здатен створити ефективний курс, попрацювавши над ним не більше години. Така оперативність дає змогу швидше пристосовуватися до змін вимог. При появі необхідності нові або відкориговані наявні курси можуть бути випущені дуже швидко.
Створення навчальних матеріалів є більш дешевим, ніж зазвичай Тож освітня діяльність стає більш доступною. Для створення навчального контенту можна скористатися спеціалізованими платформами. Це дає змогу не відволікатися на технічні проблеми, а зосередитися на процесі навчання.
Гнучка форма навчання Її можна застосовувати практично на всіх стадіях засвоєння матеріалу. У цій формі можна створювати курси як для докладного охоплення матеріалу, так і для поглиблення в конкретні теми.
Привабливість для учнів Воно не потребує тривалої концентрації уваги, дає різноманітну інформацію та дає змогу працювати з матеріалом у комфортних для учня обсягах.
Можливість швидко знайти і повторити урок Регулярне повторне вивчення мікрозавдань сприяє міцнішому засвоєнню матеріалу і не створює великого додаткового навантаження на учнів.
Невеликий час для засвоєння знань Дозволяє учням проходити навчання у зручний для них час (між справами або в поїздці). Це робить процес навчання більш комфортним і результативним

Плюси і мінуси мікронавчання

Проведення мікронавчання має свої слабкі сторони:

  1. При вивченні об’ємних питань іноді доводиться стикатися з матеріалом, складним за своєю природою. У деяких випадках його вивчення можна розбити на прості кроки, але іноді це пов’язано з труднощами.
  2. Якщо йдеться про глибоке вивчення предмета, мікронавчання не є найкращим вибором. У таких ситуаціях вибір методу роботи визначається характером досліджуваного матеріалу.
  3. Якщо для засвоєння потрібна особиста форма навчання, то тут застосування розглянутого способу не підійде.
  4. Цей спосіб навчання застосовують там, де він ефективний.

Мікронавчання в телеграм-ботах

Якщо створити навчального бота в Телеграмі, то це допоможе організувати мікронавчання в зручній для учня формі, який зможе скористатися наступним:

  1. Бот не тільки пропонує навчальний матеріал, а й може контролювати сам процес навчання, нагадує про наступний урок, стежить за тим, як проходить навчання, намагається мотивувати учня до продовження занять.
  2. Перед початком навчання бот оцінює рівень підготовки учня і на цій основі будує програму курсу, підбираючи і компонуючи завдання найбільш ефективним чином. При цьому учневі немає необхідності самому підбирати уроки навмання, не знаючи, наскільки корисними вони для нього виявляться.
  3. Під час спілкування онлайн, хоча бот є програмою, проте він створює людині спілкування. Учень при цьому відчуває, що він спілкується не тільки з наставником, а й з товаришем. В умовах онлайн навчання це створює більш комфортне відчуття.
  4. Бот ретельно контролює отримання знань. Перевірка відбувається після кожного уроку.
  5. Використання ботів не лише допомагає студентам, а й полегшує роботу викладачів. Наприклад, якщо в процесі роботи виникають запитання, то на більшість із них бот може надати вичерпну відповідь.

У Телеграмі можливо створити бота самостійно. Однак можна використати для роботи вже створеного і давно працюючого. Наприклад, для пакування навчального курсу підійде розумний бот LessonDelivery.

Використання мікронавчання дає змогу зробити навчання більш якісним і захопливим. Мікроуроки можуть активно застосовуватися в освітньому процесі.

Тренди: що таке мікронавчання. Мікронавчання в освіті:

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 0 / 5. Кількість оцінок: 0

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x