image

Чим корисний SCORM для дистанційного навчання

14 Липня 2021

user-iconАвтор: 

Якщо формат SCORM використано для створення курсів, то він підійде для переважної більшості систем онлайн-освіти. Застосування SCORM для дистанційного навчання дає можливість створити курс, які не потребуватимуть додаткового налаштування під час перенесення в нову онлайн-систему.

Що таке SCORM курси

Що таке SCORM для дистанційного навчання

SCORM – це збірка вимог як до окремих онлайн-курсів, так і до системи онлайн-навчання. Застосування цих специфікацій і реалізація відповідних стандартів гарантує сумісність створюваних елементів і можливість їх багаторазового застосування.

Однією з характерних особливостей такого підходу є те, що навчальний матеріал надається у вигляді відносно невеликих незалежних порцій. Вони можуть використовуватися надалі як повноцінні складові частини різних курсів.

Якщо створюваний курс навчання виконано у форматі SCORM, то він може бути використаний практично будь-якою із сучасних систем дистанційного навчання. Фактично він являє собою архів формату zip, до якого включено всі необхідні файли.

Розробку формату було розпочато в 1999 році. Цим зайнялася група ADL (Ініціативна група прогресивного розподіленого навчання). До того, як почалося використання SCORM, навчальні курси створювалися тільки для конкретних дистанційних систем навчання. Їх перенесення на інші платформи не передбачалося.

Компанії, що ведуть онлайн-навчання, обирали відповідну для їхньої діяльності платформу і створювали для роботи навчальні матеріали, але якщо вони її змінювали з якихось причин, то підготовлені раніше курси і завдання перенести без перероблення було не можна. Масове застосування SCORM почалося 2001 року.

Переваги та недоліки використання SCORM

При застосуванні SCORM можна скористатися такими перевагами:

 • Стандартне представлення курсів, що забезпечує їхнє широке поширення.
 • Наявність зворотного зв’язку.
 • Допускається поетапне проходження матеріалу. Учень може розбити свою роботу на окремі етапи та проходити їх у зручний для нього час.
 • Переваги SCORM для дистанційного навчання

  Є можливість зберігати всі курси в одній і тій самій формі.

 • Простота і зручність використання.

 • Модульність навчання.

Під час передачі курсів іншим організаціям вони не втрачають у своїй якості завдяки застосуванню стандартної структури організації.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

До недоліків цієї системи відносять такі:

 • використання спеціалізованих інструментів може збільшувати вартість розробки освітніх курсів;
 • щоб повноцінно використовувати SCORM, необхідно пройти попереднє навчання;
 • цей стандарт почав використовуватися 2001 року, тому в чомусь для сучасного користувача він може бути незвичним.

Використання стандарту дає змогу створювати курси, які можна застосовувати практично в усіх системах онлайн-навчання.

Як зробити електронний курс у форматі SCORM

Алгоритм створення навчального курсу залежить від використовуваних застосунку або сервісу, але відрізняється незначно. Хоча більшість засобів створення є платними, існують безплатні редактори курсів, що дають змогу скористатися стандартом, який ми розглядаємо. Одним із таких прикладів є eXeLearning.

Це програма, яка призначена для створення навчальних курсів. Після запуску користувач отримує можливість додати в нього все необхідне: лекції, відеоматеріали, домашні завдання та багато іншого. Коли створення завершено, надається можливість зберегти в обраному форматі, одним із яких є SCORM.

Версії SCORM

Версії SCORM для дистанційного навчання

Широко застосовуються дві версії. Кожна з них має свої переваги та обмеження.

SCORM 1.2 є простішою, але має свої обмеження. Так, наприклад, для збереження статусу курсу тут може бути використана тільки одна змінна. У ній, наприклад, можна зафіксувати таке: навчання закінчено, воно не завершено, було розпочато, а також інші аналогічні дані.

Тут немає можливості визначити, чи відбулося успішне складання фінального іспиту, а також деякі інші аналогічні дані. При використанні цієї версії деталі, пов’язані з навчанням, доступні тільки для запису.

Версія 2004 трохи складніша, але має низку переваг над попередньою. Для запису статусу проходження курсів передбачено запис різних видів статусів. Дані про проходження навчання доступні не тільки для запису, як у попередній версії, а й для читання.

SCORM 2004 дає змогу збирати та фіксувати детальну інформацію про перебіг навчання. Тут можна контролювати проходження учнями курсів. На підставі цих даних можна вибирати особливості проведення навчання: давати додаткові завдання або зробити навчання більш захопливим за допомогою, наприклад, гейміфікації.

Є можливість контролю витраченого учнями часу. На підставі зібраних даних можна визначити, скільки часу витрачається на освоєння інформації. Якщо учень його витрачає занадто багато, йому можна надати додаткову допомогу.

Проводиться контроль успішності шляхом збереження отриманих учнями оцінок. Учитель отримує повну інформацію про їхні успіхи і труднощі.

Передбачена функція створення закладок. Таким чином фіксується місце в навчальному матеріалі, до якого дійшов учень. Надалі він зможе продовжити освоєння матеріалу з потрібного місця.

Програми для створення SCORM курсів

До появи цього формату для створення курсу з його використанням були потрібні професійні навички програміста. Це перешкоджало розширенню використання такого підходу.

Нині для того, щоб створити курс, достатньо скористатися відповідними програмними засобами. Зокрема, для цього існують як додатки, так і хмарні сервіси. Найбільш відомими є iSpring Suite, eXeLearning, СourseLab, Adobe Captivate, LearningApps.org.

Використання SCORM вимагає створювати навчальний матеріал відповідно до його стандартів. Завдяки цьому він стає сумісним із більшістю систем дистанційної освіти та може бути використаний у кожній із них без необхідності проводити додаткове налаштування.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 0 / 5. Кількість оцінок: 0

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x