image

Відстежуємо тренди корпоративного навчання

7 Грудня 2021

user-iconАвтор: 

Тренди корпоративного навчання останніх років спрямовані на підвищення якості, інтерактивності та зручності освіти для співробітників. Це допоможе опанувати професію новим співробітникам або підвищити кваліфікацію фахівцям. Характерними особливостями нового підходу до корпоративної освіти є широке використання комп’ютерних засобів і переважна спрямованість на досягнення практичних результатів.

Дистанційне навчання

Така форма навчання дає можливість набути професію або вдосконалити свій рівень з будь-якої точки світу. Комп’ютерна форма роботи дасть змогу ефективно засвоювати матеріал, організувати взаємодію між викладачами та учнями. Використовувані методи дають можливість застосувати індивідуальний підхід з урахуванням рівня підготовки та інших особливостей працівника.

дистанційне навчання - тренд корпоративного навчання

Мобільність навчання, навчання в месенджерах

Використання мобільних пристроїв для навчання робить його більш доступним. Таким чином співробітник зможе використовувати кожну вільну хвилину для підвищення своєї кваліфікації. Одним з найбільш зручних форматів є застосування месенджерів для цієї мети.

Чат-боти Телеграм

Використання чат-ботів Телегам дозволяє зробити вести навчання у формі діалогу з працівником, враховувати його індивідуальні особливості. Зручність програмування ботів дає змогу використовувати ті алгоритми навчання, які вже довели свою ефективність. Простота їхнього програмування та різноманітність форм навчання дадуть змогу зробити навчання не тільки змістовним, а й внести в нього захопливість.

Системи управління навчанням LMS

сдо как тренд корпоративного обучения

Застосування Learning management systems передбачає використання бази знань, до якої входять навчальні матеріали в різних форматах. Вона організована таким чином, що до неї можна отримати доступ практично з будь-якого місця.

За організацію навчання за допомогою такої бази відповідає адміністратор, в обов’язки якого входить призначення слухачам для вивчення певних матеріалів, а також видача домашніх завдань.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

Учні, маючи доступ до бази знань, опрацьовують матеріал і звітують, виконуючи домашні завдання. Важливою перевагою зазначеного способу організації роботи є те, що таким чином також створюється база знань, до якої можна звертатися для отримання інформації в процесі виконання робочих обов’язків.

У такий спосіб співробітникам важливо освоїти нове, включити його до свого арсеналу знань і вмінь, але немає необхідності зазубрювати матеріал для того, щоб зберігати його в пам’яті. Вони зможуть скористатися ним у будь-який час, оскільки мають доступ до наявної бази знань.

Розвиток мікронавчання, скорочення часу

Використання смартфонів дає змогу засвоювати матеріал не тільки перебуваючи за робочим столом, а й у будь-яку вільну хвилину. У житті кожної людини може бути час, якому важко знайти застосування. Як приклад можна згадати очікування в черзі, поїздку в міському транспорті, прогулянку вулицею.

Навчання, розбите на мікропорції, дає змогу проходити навчання по частинах, засвоюючи кожен новий елемент знань. Тут багато що залежить від якості підготовки навчального матеріалу в досліджуваному курсі.

Якісний контент, поєднання форматів

разнообразный контент как тренд корпоративного обучения

Процес навчання має бути побудований таким чином, щоб забезпечити максимальний рівень засвоєння знань. Цього можна досягти, надаючи слухачам якісний контент.

Навчання має використовувати доступні можливості для того, щоб зробити контент більш різноманітним, цікавим та інформативним. Це дасть змогу не тільки поліпшити засвоєння інформації, а й зробити процес навчання більш захопливим і захопливим.

Застосування комп’ютерних засобів дає змогу скористатися можливостями візуалізації. Співробітник таким чином буде повніше сприймати нову інформацію, різні аспекти її практичного застосування. Як приклад можна навести навчальні фільми для нових співробітників, в яких розказано і показано, що вони повинні робити в перший день роботи.

Ще одним трендом, що зростає, є інтерактивність навчання. Зараз недостатньо просто прослухати і переказати лекцію – необхідно набути практичних навичок для виконання завдань, що відповідають новій компетенції.

Грамотна методика

У процесі навчання важливо, щоб методика роботи відповідала поставленим цілям. Під час корпоративного навчання важливо, щоб не тільки була засвоєна чергова порція знань, а й набуті необхідні практичні навички. Ті, хто навчається, мають відчути впевненість у своїх силах, здатність виконувати завдання, що відповідають їхній новій кваліфікації.

Методика роботи також має враховувати, що людям дедалі менше потрібно зберігати набуті знання у своїй пам’яті. Нині дедалі більшого поширення набуває застосування бази знань, до якої можна звернутися в будь-який момент для вирішення своїх завдань.

Ще одним напрямком розвитку методики є застосування гейміфікації. Такий підхід до вивчення матеріалу сприяє більш міцному та різнобічному засвоєнню матеріалу, вносить додаткову мотивацію для роботи над собою.

Результат навчання почнуть оцінювати в компетенціях, якість

Одним із серйозних недоліків навчання є те, що часто воно має теоретичний характер. Зараз у корпоративному навчанні основний наголос дедалі частіше роблять на тому, щоб співробітник практично освоїв нові прийоми роботи, підвищив свою результативність.

Ефективним є те навчання, в результаті якого зростає компетенція учнів. Це висуває особливі вимоги до побудови курсу, практичності та зрозумілості одержуваної інформації.

Тренди корпоративного навчання підказують, до чого потрібно прагнути, впроваджуючи його у своїй компанії. Їх врахування дає змогу зробити навчання ефективнішим і націленим на підвищення якості виконання своїх трудових обов’язків.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x