image

Як проводити оцінку корпоративного навчання

3 Грудня 2021

user-iconАвтор: 

Оцінка корпоративного навчання необхідна для того, щоб контролювати якість освітнього процесу, його відповідність цілям компанії. Продуманість і об’єктивність процедури необхідні для того, щоб знати, що було зроблено правильно, а що необхідно поліпшити.

Навіщо оцінювати

Щоб зрозуміти, наскільки успішно проводиться корпоративне навчання, необхідно скласти думку про якість засвоєння знань, отримання практичних навичок співробітників. Оскільки це вимагає вкладень, важливо оцінити їхню результативність, зрозуміти, які існують можливості для вдосконалення навчального процесу.

Навіщо потрібна оцінка корпоративного навчання

Методи оцінювання

Підвищення кваліфікації співробітників вимагає від компанії певних витрат. Важливо вміти визначати їхню ефективність. Це дасть змогу ефективніше обирати способи навчання працівників, ґрунтуючись на об’єктивних даних.

Модель Кіркпатріка

Цей підхід до оцінки якості навчання є найбільш поширеним. При цьому оцінювання проводиться з урахуванням чотирьох чинників:

 1. Важливою обставиною є реакція учасників. При цьому оцінюється те, наскільки процес навчання сподобався слухачам курсів. Це можна з’ясувати за допомогою заповнення відповідних анкет.
 2. Предметами оцінки можуть бути: викладач, захопливість процесу вивчення матеріалу, застосовність знань на практиці.
 3. Кількість отриманих знань – це тільки один із застосовуваних критеріїв. При цьому оцінюють, які теми були освоєні, який теоретичний матеріал і практичні навички увійшли в арсенал працівника. У цьому випадку потрібно оцінювати не тільки знання теорії, а й засвоєння практичних навичок, а також психологічні установки.
 4. Кінцевою метою навчання є новий рівень кваліфікації співробітників. Необхідно оцінити, наскільки практично змінилася професійна поведінка тих, хто закінчив курси. Якщо прийшовши після курсів вони продовжують діяти по-старому, то навчання принесло незначні результати. Коли отримані знання активно застосовуються на практиці – це говорить про його ефективність.
 5. Потрібно також оцінити результат навчання з точки зору тієї вигоди, яку отримала компанія. При цьому враховується скорочення витрат і отримання конкретних вигод. Тут враховується якість роботи, зниження витрат, скорочення термінів та інші результати.

Модель оцінки ефективності навчання по Кірпатріку

 

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

Після розгляду всіх перерахованих аспектів складається комплексна оцінка. Наприклад, якщо навчання було яскравим і цікавим, але не призвело до поліпшення роботи співробітника, то користь від курсів є недостатньою. З іншого боку, активно використовуючи отримані знання працівник демонструє, що не даремно витратив час на освоєння курсів.

Модель Дж. Філіпса (ROI)

Ця оцінка дає змогу розглядати результат навчання з фінансового погляду. Тут розраховується ROI, який дорівнює відношенню отриманої фінансової вигоди і витрат на навчання. Зазвичай цю величину розглядають у відсотковому співвідношенні. Для цього співвідношення необхідно помножити на 100.

Модель оцінки навчання по Філліпсу

Складність застосування такого методу пов’язана з тим, що поліпшення, які відбулися, можуть бути пов’язані не тільки з проходженням навчання, а й з іншими причинами. При цьому важливо відокремити ці причини одна від одної, що не завжди є досить простою справою.

Як організувати оцінювання

Проведення об’єктивного оцінювання якості навчання часто є складним і трудомістким завданням. Важливо, щоб його результати принесли максимальну користь:

 1. Мета. Першим кроком при плануванні оцінювання має бути відповідь на запитання про те, навіщо саме воно проводиться. Це стане вихідною точкою при її плануванні. Важлива відповідність стратегічним цілям компанії. Потрібно, щоб можна було зрозуміти, наскільки ефективним і вигідним виявився проєкт із навчання співробітників.
 2. Критерії. Оцінка повинна мати об’єктивний характер. Для цього потрібно продумати те, які критерії будуть використовуватися. Що більше аспектів потрібно вивчити, то більше їх знадобиться.
 3. Метод. Потрібно вибрати з тих, що існують, найбільш підходящий спосіб оцінювання або розробити власну методику. Вона повинна відповідати поставленим цілям.
 4. Бюджет. Проведення оцінки потребує певних витрат. Тому необхідно визначити, який бюджет можна буде використовувати. Важливо, щоб витрати на оціночну процедуру були окупні.
 5. Практична реалізація. Після здійснення оцінки, її результати потрібно повідомити учасникам і обговорити. Можна буде зробити висновки про те, що можна поліпшити, як змінити навчання в майбутньому, щоб воно стало більш ефективним.
  Фактори ефективності корпоративного навчання

Проведення навчання співробітників дає їм змогу навчитися виконувати обов’язки на необхідному рівні. Однак усвідомлення цього факту не завжди є достатньо вагомою мотивацією для навчання.

Як підвищити ефективність корпоративного навчання

Для того щоб найефективніше організувати роботу, необхідно звернути особливу увагу на таке:

 1. Важливою є мотивація співробітників. Вона може бути різною, але важливо вміти знайти підхід до кожного працівника і тоді його результати стануть значно кращими.
 2. Для того щоб слухачі добре засвоювали матеріал, важливо, щоб викладач мав відповідний рівень кваліфікації та досвід.
 3. Необхідно, щоб керівництво підтримувало роботу проєкту.
 4. Одним із ключових моментів є якість використовуваного для навчання матеріалу.
 5. Наявність зворотного зв’язку між викладачем і учнями.
 6. Потрібно продумати способи позитивного підкріплення для тих, хто показує успіхи в навчанні.
 7. Під час реалізації корпоративного навчання важливе значення має практичне закріплення отриманих знань.
 8. Проводячи врахування індивідуальних особливостей співробітників, можна зробити процес засвоєння знань повнішим. Більше дізнатися про особливості конкретних співробітників можна, проводячи інтерв’ю або пропонуючи їм заповнити анкети.

Коли компанія прагне оптимально організувати роботу з навчання співробітників, це призводить до помітного збільшення ефективності.

Навчання в чат-боті Телеграм

Навчання в чат-боті Телеграм можна оцінити за допомогою методики COR. Вона передбачає, що потрібно отримати співвідношення тих, хто закінчив курси, і тих, хто приступив до навчання. Помноживши цю величину на 100, можна отримати кількість відсотків тих, хто успішно пройшов навчання.

Для того щоб враховувати додаткову інформацію, важливо знати, на якому саме етапі людина втратила інтерес або не змогла продовжувати навчання з іншої причини.

Використання цієї методики дасть змогу не тільки оцінити ефективність проходження курсів, а й вкаже слабкі місця, над якими необхідно працювати, щоб поліпшити методику навчання.

Об’єктивна і детальна оцінка корпоративного навчання дасть змогу зробити навчання кращим, допомогти співробітникам досягти більш високих результатів. Для проведення оцінки потрібно використовувати спеціальну методику, яка гарантує отримання якісної інформації про процес підвищення кваліфікації працівниками.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 0 / 5. Кількість оцінок: 0

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x