image

Як написати привітання для чат-бота, текст і особливості

24 Червня 2021

user-iconАвтор: 

Складаючи текст для чат-бота, важливо правильно почати розмову, щоб людина вступила в бесіду, зрозуміла, чому їй це вигідно і як взаємодіяти з програмою. В іншому разі велика ймовірність, що підписник навіть не запустить бота або незабаром відпишеться від нього.

Не важливо, що ви реалізуєте – лійку продажів для продукту або онлайн-марафон, що розігріває, привітання створює перше враження про вас і бізнес і слугує початком взаємодії (або, навпаки, відлякує). Тож у статті ми розповімо, як написати привітання для чат-бота, дамо приклади тексту та розглянемо його особливості.

У чому особливості тексту для чат-бота

Текст для чат-бота вирізняється тим, що він складається із заздалегідь продуманих фраз – відповідей на можливі запити та потреби підписника. Це свого роду скрипт, що підводить потенційного клієнта до певної цільової дії – підписки, продажу, натискання на кнопку.

Розглянемо особливості такого тексту на прикладі бота https://t.me/LessonDelivery_startBOT.

Фрази, якими спілкується бот, мають бути максимально простими та короткими. Це зумовлено форматом спілкування з розумним роботом – у вікні месенджера на смартфоні підписника, а також необхідністю відповідати швидко, зрозуміло й однозначно. “Є такі курси, Виберіть свій” – фраза повністю поміщається в одному рядку, однозначно зрозуміло, яку дію пропонує зробити чат-бот.

Прості короткі фрази в тексті чат-боту

Сценарій спілкування має бути логічним та узгодженим. Усі частини тексту мають бути пов’язані між собою. Після привітання користувач обирає дію – гілку сценарію. Кожна гілка повинна мати мету і логічне завершення. З будь-якої точки сценарію має бути можливість повернутися до початку – вибору гілки меню.

Текст має імітувати спілкування живої людини – бути особистим, характерним, захопливим. Для цього використовуються персоналізація під час звернення до передплатника, емоджі, надання тексту єдиного tone of voice (стилю і тону спілкування).

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.
  1. Особливості стилю тексту для чат-бота

Великий обсяг інформації потрібно ділити на блоки. Якщо описуєте складну тему, де не обійдешся парою фраз, розділяйте її за змістом за допомогою інтерактивних кнопок (“Далі”, “Продовжити” тощо) або за часом (приклад: курс, розділений на уроки, які приходять щодня).Текст в чат-боті розділений на блоки

Текст на інтерактивних кнопках має бути коротким і ємним. Тобто таким, щоб одразу було зрозуміло, що станеться при натисканні.Короткий і ємний текст на кнопках чат-бота

Чому привітання таке важливе

На цьому етапі важливо, щоб підписник зацікавився і вступив у діалог, а не пішов, не розібравшись, що робити далі.

Привітання в чат-боті – це як обкладинка книги і водночас запрошення до спілкування. Багато людей насторожено ставляться до розмов із ботами, губляться, не знають, що відповісти. Доброзичливий початок розмови, з підказкою, як взаємодіяти з чат-ботом далі, спонукає людину до подальшого спілкування та вчинення цільових дій.

Одразу пропонуйте варіанти, чим може бути корисний розумний робот.

Що писати у привітанні

Текст привітання насамперед залежить від особливостей цільової аудиторії. Одразу запропонуйте вирішити їхню проблему тут і зараз простим натисканням на кнопку.

Привітання для чат-бота @LessonDelivery_startBOT

Привітання для чат-бота @LessonDelivery_startBOT

У вітальному повідомленні опишіть усі функції та можливості розумного помічника. Коротко позначте основну тему і запропонуйте подивитися меню. Подумайте, яку користь може принести бот передплатнику, і зверніть на це його увагу.

Дайте зрозумілу коротку інструкцію, як використовувати чат-бота. Наприклад: “Оберіть курс і отримуйте по 1 уроку протягом 7 днів”. Користувачеві одразу стане зрозуміло, що станеться далі і чого очікувати від бота. Це запобігатиме можливим відпискам надалі.

Можна пояснити, що взаємодія з ботом відбувається за допомогою кнопок. Бот пропонує варіанти дій, користувач обирає, натискаючи на кнопку або надсилаючи потрібну відповідь.

Розкажіть, де розташована кнопка відписки. Це правило хорошого тону. Ми нічого не нав’язуємо, а, навпаки, хочемо допомогти вирішити проблему і принести користь.

Що допоможе зробити початок діалогу цікавим

Зацікавити підписника і підштовхнути рухатися ланцюжком повідомлень до цільової дії допоможе персоналізація. Зверніться до потенційного клієнта на ім’я або нік, під яким він спілкується в месенджері. Це утримає його увагу, зробить діалог живим, приверне до вас співрозмовника.

Введення персонажа у привітання для чат-бота

Чат-бот @JediOrderBot вітає підписника від імені персонажа відомого фільму

Введення персонажа, від імені якого спілкується чат-бот, – це елемент гейміфікації, який зробить спілкування живим і захопливим. У боті, зробленому за мотивами “Зоряних війн” https://t.me/JediOrderBot з підписниками у своїй неповторній манері спілкується Йода. Водночас людина розуміє, що взаємодіє з програмою. Рівень її очікувань, а отже і можливе невдоволення, знижуються.

На початку спілкування розкажіть про подарунки та нагороди, які чекають на передплатника наприкінці шляху або які ви можете віддати йому просто зараз. Це може бути система бонусів за виконання потрібних вам дій або домашніх завдань, які можна обміняти на знижку.

Можливі помилки під час привітання

Розпливчастий опис чат-бота або його відсутність. Якщо людина, зайшовши в акаунт, не побачить, куди вона потрапила, не зрозуміє, які вигоди їй це принесе і що робити, вона, найімовірніше, відразу піде.

Відкриті запитання, які передбачають, що передплатник сам має вирішити, чим йому буде корисний бот. “Чим я можу вам допомогти?” – так питати не потрібно. Найімовірніше, це поставить людину, ще не знайому з можливостями бота, у глухий кут.

Вказувати у привітанні велику кількість функцій, які насправді чат-бот виконувати не може, теж не варто. Користувач швидко розчарується і відмовиться від підписки.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x