image

Гейміфікація в чат-ботах – “ігрове” навчання чи “навчальна” гра

16 Червня 2021

user-iconАвтор: 

Процес гейміфікації набирає дедалі більшої популярності у зв’язку зі зростаючою ефективністю його застосування. Первинна мета гейміфікації – захопити потенційного споживача продукту (товару, інформації тощо), підлаштуватися під особливості людини, допомогти в сприйнятті інформації.

Чим корисне впровадження методу гейміфікації в чат-ботах? Розглянемо можливі варіанти ігрових елементів, ступінь корисності гейміфікації в навчанні та продажах, а також конкретний приклад гейміфікації чат-бота від LessonDelivery.

Що таке гейміфікація в чат-ботах?

Гейміфікация в чат-ботах - що це?

Гейміфікація – це привнесення елементів гри в рутинні процеси навчання, сценарії продажів та інші бізнес-процеси.

Чат-боти будучи по суті “постачальниками” навчальних програм, можуть працювати набагато продуктивніше, додавши в процес навчання елементи ігрової специфіки. До таких елементів можуть належати:

  • нарахування бонусних балів або призів за правильні відповіді, успішне проходження етапів курсу або швидкість відповідей;
  • візуалізація успіхів учня, наприклад, у вигляді поступового збільшення досвіду персонажа;
  • додавання в чат-бота елементів змагання між учасниками, які проходять один і той самий ігровий курс навчання;
  • інтеграція в курс навчання ситуативних асоціацій, де в ігровому форматі вирішують реальні фізичні або механічні завдання.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

Чим корисна гейміфікація в мікронавчанні

Позитивним елементом дистанційного навчання за методом гейміфікації є розмежування процесу: той, хто навчається, на підсвідомому рівні сприймає процедуру не як нудне проходження курсу навчання, а як захопливу гру з елементами мотивації до самостійного пошуку потрібної інформації.

Ігрові методи показують хороші результати саме у форматі мікронавчання. Оскільки ігровий процес побудований на проходженні певного “квесту” або управлінні діями ігрового персонажа, використовується вже наявна база теоретичних знань у виділеній галузі.

Донести за допомогою гейміфікації великий обсяг інформації складно і недоцільно, але ось зміцнити наявні знання, розширити їх, допомогти запам’ятати найважчий матеріал за допомогою підказок, що зрідка спливають, цілком під силу.

Чат-бот як елемент ігрового навчання

Як найпростіший приклад гейміфікації навчального процесу можна розглянути чат-бота від сервісу LessonDelivery, що автоматизує систему дистанційного отримання знань. Мотивація до проходження курсу навчання тут реалізована за допомогою нарахування ігрової винагороди – “монет”. За рішенням замовника монети можуть нараховуватися за:

  • правильне виконання домашніх завдань;
  • проходження “навчально-ігрових” рівнів;
  • запрошення друзів.
Приклад гейміфікації в чат-ботах LessonDelivery

Приклад гейміфікації в чат-ботах LessonDelivery

Інтерфейс адмін-панелі чат-бота LessonDelivery дає змогу:

  • змінювати назву ігрової винагороди (монети, кристали, кубки тощо);
  • встановлювати ліміт монет за правильні відповіді або виконання реферальної програми;
  • визначати терміни, протягом яких буде нараховуватися винагорода.

Додатково в особистому кабінеті учня може відображатися кнопка поточного балансу і генерації промокодів на знижки.

Гейміфікація для бізнесу та продажів

Гейміфікація в чат-ботах для бізнесу

Гейміфікація у сфері бізнесу допомагає ефективніше розвинути навички як управління персоналом, так і перевірити роботу бізнес-ідей і програм. Вирішуючи підзадачі бізнес-гри, в реальності підприємці бачать наочні результати своєї діяльності в мініатюрі, вчаться працювати в команді, оцінюють правильність тих чи інших рішень, розвивають творчість і не шаблонність мислення.

Існують дві основні цілі гейміфікації в бізнесі:

  1. Підвищення мотивації співробітників. Бізнес як сфера діяльності рясніє рутинними завданнями і нудними звітами.
  2. Варто перетворити щоденну звітність на захопливе змагання з призами і маленькими нагородами, як мотивовані співробітники почнуть виконувати цю роботу набагато швидше й ефективніше.
  3. Збільшення залученості цільової аудиторії. За статистикою, чим більше людина проводить на сайті компанії, тим вища ймовірність угоди. Можливо, у звичайній ситуації потенційний покупець пройде повз знижку на диван у 10%, але, якщо для її отримання потрібно самостійно зібрати цей диван в онлайн конструкторі, він точно буде зацікавлений.

https://youtu.be/a4gJhUPgfTU

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 4.8 / 5. Кількість оцінок: 4

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x