image

Як стати затребуваним контент-менеджером чат-ботів у Telegram

12 Травня 2021

user-iconАвтор: 

На сьогодні набирають популярності професії, яких можна навчитися на курсах і виконувати свої обов’язки, не виходячи з дому. Контент-менеджер чат-ботів – перспективна професія майбутнього. У цій статті розберемося, що це за професія, яких знань і навичок вона вимагає і з чим доведеться справлятися контент-менеджеру.

Хто такий контент-менеджер чат-ботів telegram

Професія контент-менеджер чат-ботів

Чат-боти – тренд сьогодення, який застосовується в підприємницькій сфері, для навчання, маркетингу та продажів. Боти в Telegram – зручні багатофункціональні помічники, що справляються з безліччю завдань. Нагадати про зустріч із клієнтами, вивантажити статистику про компанію, знайти необхідну інформацію в інтернеті – це та багато іншого входить в обов’язки онлайн-бота.

Однак за всім цим стоїть велика праця контент-менеджерів чат-ботів – людей, які відповідають за зміст онлайн-помічників. Контент-менеджер вивчає тему замовника, аналізує цільову аудиторію і поставлені завдання, з якими надалі має справлятися бот.

Обов’язки, які ми розглянемо трохи нижче, безпосередньо залежать від обсягу потенційного проєкту і самого клієнта, який вказує можливі особливості та нюанси в розробці й оптимізації чат-бота.

Обов’язки

Усі свої обов’язки контент-менеджер чат-ботів у Telegram обумовлює безпосередньо з роботодавцем, який дає технічне завдання, план розробки та інші нюанси.

Однак є єдиний перелік, який зобов’язані виконувати виконавці в цій професії:

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.
  1. Створення різноманітного унікального контенту – тексту, аудіо та відео, картинок і файлів.
  2. Створення ланцюжків текстових повідомлень, що імітують спілкування з живою людиною
  3. Знаходження даних на просторах Інтернету, їхнє опрацювання та логічне представлення користувачам.
  4. Розробка і введення нового контенту: рубрик, розділів меню тощо.
  5. Регулярне оновлення, опрацювання нових функцій чат-бота.
  6. Надання звітів про роботу з певною періодичністю.

Що потрібно знати

Контент-менеджеру чат-ботів важливо володіти не тільки навичками програмування, а й бути творчою, активною і різнобічною особистістю, адже створити бота – тільки одна складова всього процесу.

Роботодавці, як правило, вимагають таких навичок при прийомі контент-менеджера на роботу:

Що повинен знати контент-менеджер чат-ботів

  • володіння програмами для редактури і фотошопом на рівні впевненого користувача;

  • вміння грамотно і логічно викладати свої думки і писати статті;

  • володіння програмами для масової розсилки повідомлень у соціальні мережі;

  • навички продажів;

  • володіння персональним комп’ютером на базовому рівні;

  • вміння працювати у форматі багатозадачності;

  • правильне розставлення цілей і пріоритетів.

Необхідні якості та навички

Творець контенту для чат-ботів у месенджерах повинен володіти певними особистісними якостями:

  • комунікабельність,
  • лояльність,
  • цілеспрямованість,
  • доброзичливість,
  • відповідальність і бажання постійно навчатися чогось нового.

Крім того, контент-менеджер має бути наполегливим, працьовитим, сконцентрованим, а режим багатозадачності, одноманітна робота і постійні правки від роботодавця не повинні приводити в жах.

Як стати контент-менеджером

Як стати контент-менеджером чат-ботів

Навчитися професії контент-менеджера чат-ботів у Telegram можна на онлайн-курсах або програмах професійної підготовки, не маючи вищої освіти. Навчання триватиме не більше півроку.

Кожен замовник по-своєму уявляє собі виконавця і коло його обов’язків: одному потрібен контент-менеджер як глава відділу, іншому – виконавець, який повинен буде рерайтити чужі тексти, третьому – автор і редактор, який розміщує свої унікальні матеріали.

Зрозуміло, заробітна плата і можливість кар’єрного зростання будуть різні в цих трьох випадках. Тому, відгукуючись на вакансію контент-менеджера, уточнюйте питання, які вас цікавлять, і обговорюйте важливі моменти.

Для того, щоб працювати на посаді, яка задовольнятиме ваші потреби та відповідатиме вмінням, знанням та амбіціям, не нехтуйте грамотним написання резюме. Зазначте, якими програмами і конструкторами ви володієте, в яких системах управління контентом ви працювали і які обов’язки виконували раніше. Крім того, в резюме вказуйте тільки правдиву інформацію, бо завищені очікування роботодавця щодо вашої роботи можуть призвести до непорозуміння між замовником і виконавцем.

Скільки заробляє

Заробітна плата творця контенту онлайн-помічників складається, виходячи з його навичок, умінь і особистісних якостей. Розробка типового продукту коштує дешевше, ніж унікальний чат-бот, створений за заздалегідь складеним технічним завданням і планом.

Новачок у цій сфері зароблятиме від 13 до 20 тис. гривень на місяць, проте в міру набуття нових навичок зарплата збільшуватиметься.

Контент-менеджер чат-ботів – це робота, де необхідний творчий підхід, навички та досвід із різних сфер. Тому навчання і досягнення цілей у професії залежатиме безпосередньо від самої людини та її бажання розвиватися в цьому напрямку.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 3 / 5. Кількість оцінок: 2

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x