image

Як обрати KPI онлайн-курсу та в чому вимірювати ефективність навчання

28 Серпня 2021

user-iconАвтор: 

Щоб зрозуміти, чи досягає онлайн-курс своєї мети, наскільки легко учні набувають знань і навичок, чи приносить він користь і прибуток, потрібно знати, у чому вимірювати ефективність, тобто потрібна система показників KPI онлайн курсу.

У чому вимірювати KPI освітнього проєкту

В чому вимірювать KPI онлайн-курсу

KPI (Key Performance Indicators) освітнього проєкту – показники, що виражені в конкретному значенні (наприклад, кількість балів) і є оцінкою якості навчання.

Усі KPI можна умовно розділити на якісні та кількісні. До перших належать показники COR, NPS і CS. До кількісних належать розмір середнього чека, приросту нових користувачів, повернення старих тощо.

Для того, щоб метрики працювали, важливо пов’язати їх зі збільшенням вигоди, доходу і не випускати цю мету з поля зору. Проводьте вимірювання з обраною періодичністю, збирайте базу даних, щоб відстежити динаміку й отримати достовірні показники.

KPI онлайн-курсу мають стати компасом проєкту, що вказує, як він розвивається і куди рухатися далі.

Якісні метрики

Зрозуміти, наскільки курс якісний, затребуваний допомагають метрики COR, NPS, CSI.

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

COR (Completion rate) – показник завершуваності курсів (прибутковості). Вимірюється у відсотках (кількість студентів, які завершили навчання, ділиться на кількість тих, хто записався на курс).

Сенс метрики – показати, наскільки курс відповідає запитам користувачів. Середні значення показника COR залежать від типу курсів і варіюються від 3% до 80%.

Що впливає на поведінку учнів (проходження курсу цілком):

  1. Система мотивації. Основними її складовими можна назвати гейміфікацію, наявність спілкування в групі та тьюторського супроводу, дедлайни.
  2. Зміст, якісний контент. Має бути унікальним, експертним і добре структурованим.
  3. Привабливе оформлення. Відіграє не останню роль і сприяє утриманню уваги.
  4. Розвинена комунікація. Постійна присутність у каналах зв’язку у вигляді розсилок, нагадувань тощо.

NPS (Net Promoter Score) – індекс лояльності клієнтів. Відображає готовність порекомендувати курс.

NPS для вимірювання ефективності онлайн-курсу

Відстеження лояльності за допомогою NPS

Вимірюється при відповіді на запитання: “Оцініть імовірність того, що ви порекомендуєте наш курс, за шкалою від 1 до 10”. Показник відстежується в динаміці.

Щоб обчислити NPS, потрібно з кількості оцінок від 9 до 10 відняти кількість тих, хто оцінив імовірність рекомендації від 1 до 6. Позитивна динаміка цього показника свідчить про збільшення кількості прихильників продукту. Це означає, що заходи з підвищення лояльності учнів проводяться в правильному напрямку.

CSI (Customer Satisfaction Index) – індекс задоволеності учнів. Зазвичай вимірюється в парі з NPS і дає змогу відстежити залежності між задоволеністю користувачів та їхньою лояльністю до продукту.

CSI можна вимірювати на будь-якому етапі навчання, виявляючи ставлення учня до якогось розділу, уроку чи вебінару. Оцінювати можна, наприклад, за 10-бальною шкалою або просто як відповідь “так” чи “ні” (лайк чи дизлайк).

Кількісні метрики

Сюди включено показники, пов’язані з обсягом прибутку онлайн-школи та кількістю учнів.

  1. Середній чек. Ціна продукту в інфобізнесі визначається конкурентним середовищем. Підвищити середній чек можна за рахунок надання додаткової інформації, продажу серії пов’язаних продуктів замість одного.
  2. Кількість покупок/ Показник можна збільшити, використовуючи апсейли. По завершенню курсу можна запропонувати пов’язаний або розширений продукт зі знижкою. Добре себе показують реферальні програми. У сфері онлайн-освіти воронка продажів має довгостроковий цикл розширення і вимагає хорошого прогріву аудиторії.
  3. LTV (Lifetime Value) показує, скільки прибутку приніс один клієнт за весь час взаємодії з ним. Річ у тім, що послуги освіти багато учнів отримують не один раз: вони купують розширені курси, повертаються за новими знаннями.
  4. Кількість користувачів. Підрахунок показника ґрунтується на конверсії з трафіку або із заявок. Отримати нових учнів крім якісного контенту і добре продуманої структури курсу допоможе підключення реклами.

Моделі оцінювання ефективності

Модель Кірпатріка є базовою, була розроблена в середині 20 століття і досі вважається робочою. Заснована на поділі процесу навчання на рівні та оцінці кожного з них.

Модель Кірпатріка для вимірювання ефективності онлайн-курсів

Модель Кірпатріка

  1. Реакція. Оцінка реакції учнів на процес навчання та матеріал. Дозволяє отримати зворотний зв’язок на будь-якому етапі та щось змінити.

  2. Навчання. Оцінка, якою мірою була вивчена інформація та присвоєна студентами, як змінився обсяг їхніх знань. Перевіряється шляхом проведення тестів, перевірки вмінь та інших завдань.

  3. Поведінка. Оцінка, як змінилася поведінка учнів на робочому місці, чи застосовують вони отримані знання і чи впливає це на ефективність роботи.

  4. Результат. Залежить від цілей навчання (зниження кількості скарг, збільшення продажів тощо). Вимірюється через зміну таких показників, як витрати, якість сервісу, витрати часу.

Ще один, 5-й рівень був виділений пізніше в моделі Джека Філіпса. Кірпатрік вважав, що визначити фінансову ефективність навчання неможливо. Але введення показника ROI або окупності, показало, що це не так.

Мінус моделі полягає в тому, що підрахунок ROI є доволі витратною процедурою, а тому має сенс лише в дорогих проєктах або у великих компаніях.

Для вимірювання ефективності освітнього проєкту, рівня досягнення поставлених цілей використовуються якісні та кількісні показники. Насамперед навчання має бути корисним для слухачів, допомагати їм досягти певного результату.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 3

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x