image

Як правильно вимірювати та відстежувати індекс NPS для онлайн-школи

25 Липня 2021

user-iconАвтор: 

Для багатьох організацій вимірювати результати навчання на онлайн-курсах здається безглуздим і непотрібним. Але щоб отримати зворотний зв’язок від клієнтів і домогтися повторного повернення, це доведеться робити. Ефективною виявляється методика обчислення індексу NPS для онлайн-школи.

Що таке NPS?

NPS для онлайн-школи (у перекладі з англ. – Net Promoter Score) означає індекс споживчої лояльності та рівень прихильності клієнтів до бренду. Термін і формула були запропоновані бізнес-консультантом Фредом Райхельдом на початку 2000-х рр.

Що таке індекс NPS для онлайн-шкіл

Наразі NPS успішно вимірюють світові гіганти Apple, Microsoft, Sony, BBC і eBay.

Вигоди від аналізу NPS

Індекс NPS понад 10 років вважається найважливішим індикатором благополуччя компаній у США та Європі. Бренди з високим показником привабливі для інвесторів через репутацію та переваги. Ба більше, їм притаманна підвищена вартість.

Основними вигодами та перевагами є:

 • зберегти клієнтів у кілька разів дешевше, ніж знайти нових;
 • збереження всього 5% клієнтів підвищує дохід у 1,25-2 рази;
 • лояльні клієнти купують повторно в 4 рази частіше;
 • залучення 85% покупців відбувається за “сарафанним радіо”.

Лояльність клієнтів і успіх бізнесу мають прямий взаємозв’язок у таких галузях, як ритейл, HoReCa, банки, страхування, авіаперевезення, туризм, ТВ-комунікації. За даними NPSBenchmarks.com, найвищим NPS можуть похвалитися технологічні компанії (61%) і бізнеси з продажу споживчих товарів (46%).

Як порахувати NPS

Розрахунок метрики ґрунтується на різниці між прихильниками і критиками. Від кількості прихильників, які обрали цифри 9 і 10, потрібно відняти кількість “критиків” – людей, які обрали цифри від 1 до 6. Нейтрально налаштовані клієнти, які обрали пункти 7-8, не враховуються.

Таким чином, для обчислення NPS використовується формула:

Новий спосіб навчатись у телефоні за допомогою бота Телеграм. Можна робити курси, марафони, навчати співробітників на автоматі та приймати домашні завдання. Перегляньте приклади готових ботів в освіті.

NPS = %”прихильників” – %”критиків”

Якщо індекс NPS більше “0”, кількість промоутерів перевищує кількість критиків. Якщо індекс NPS менший за 0, більша частина клієнтів демонструють низьку лояльність до компанії.

Порівняння змін індексу NPS з минулим періодом забезпечує коригування тактики взаємовідносин з клієнтами.

Як оцінити результати NPS-опитування

Відстеження рівня NPS – ідеальний варіант для збільшення задоволеності клієнтів. Після вимірювань клієнта потрібно відкрито запитати про його оцінку: “Чому ви вважаєте саме так?”

Існують рекомендації щодо складання опитувань:

Опитування NPS для онлайн-шкіл

 1. Аргументованість. Збираючи зворотний зв’язок, потрібно продумати, як можна використовувати отриману інформацію.
 2. Простота. Краще, якщо в анкеті буде не більше 3 запитань. Споживач не втомиться, а для вас гарантована більш розгорнута інформація.
 3. Відкритість. У разі відкритого запитання споживачеві ви дізнаєтеся слабкі місця продукту для подальшого опрацювання і сильні сторони для просування.

Частота опитування

Як часто опитувати клієнтів, компанії вирішують у кожному конкретному випадку. Хтось встановлює тимчасову періодичність, а хтось проводить оцінку після взаємодії зі споживачем.

При регулярному проведенні вимірювання NPS спрямовані на:

 • отримання практично цінного фідбеку;
 • опрацювання стратегії вдосконалення послуг;
 • постановку вимірних цілей (KPI).

Канали зв’язку

Для збору оцінок використовують email-розсилки, сайт, соціальні мережі та мобільне ПЗ, а також касу, торговельний зал магазину, термінали та обдзвони. Робота має відбуватися з недавніми “живими” базами клієнтів.

Можна використовувати спеціальні сервіси для економії часу: surveymonkey.com, survio.com, satismeter.com.

Чи можна впливати на NPS?

Існують прийоми впливу на метрику NPS:

 1. При мотивуванні споживачів на опитування ви можете розраховувати на підвищену кількість відповідей для аналізу та спрощення прийняття рішень.
 2. Формалізація цінностей, виявлених у NPS-опитуванні, для кращого розуміння співробітниками компанії.
 3. Не прагніть досягти 100%, оскільки це призводить до протилежних результатів.

Live NPS і як його порахувати

Live NPS – показник ступеня рекомендації бренду споживачами в соцмережах. Розраховується на основі даних реальних споживачів, які пройшли 6 стадій можливого розвитку і зростання лояльності:

Індекс Live NPS для онлайн-шкіл

 1. Поінформованість. Споживачеві надається інформація про продукт.
 2. Дослідження. Відбувається ознайомлення з продуктом у всіх деталях.
 3. Купівля. Продукт купується споживачем.
 4. Використання. Продукт застосовується й оцінюється на практиці.
 5. Повторна купівля.
 6. Рекомендація придбаного продукту колу знайомих.

Для розрахунку Live NPS використовується формула: кількість споживачів, які порекомендували бренд, ділиться на унікальні покази блоку з мотивацією споживачів рекомендувати бренд у цей момент. Результат множиться на 100.

Основною метою моделі є споживче просування від 1 до 6 стадії для зростання ступеня лояльності до бренду.

Мінуси NPS

Основний недолік класичного NPS криється в тому, що неможливо передбачити, чи порекомендує комусь клієнт бренд насправді чи ні. Оцінка “10” не показник і не завжди означає, що покупець залишить свою думку. Основними складнощами компанії під час відстеження NPS є такі перешкоди:

 1. Проблеми під час збору даних. Важливо мати стабільні бази даних клієнтів для зворотного зв’язку. Проблема найчастіше зустрічається в стартапах і сфері B2B. Для підрахунку обсягу вибірки існують калькулятори ONIX Reserch і Socioline.
 2. Нестабільний показник. Ситуація в бізнесі та на ринку може істотно змінитися за лічені дні. Настрій покупців змінюється блискавично. У підсумку клієнти губляться дуже швидко.
 3. Відсутність рекомендацій. Згідно з дослідженням, 15% промоутерів надають реальні рекомендації. У B2B сегменті цифра сягає 5%.
 4. У розвинених країнах задоволеність клієнтським сервісом значно нижча, а вимоги багаторазово вищі.

Висновки

Розраховувати показник NPS однозначно рекомендується. Якщо сервісна компанія планує розвивати клієнтоорієнтованість, метрика NPS перетворюється на ключовий робочий інструмент в умовах кризи.

Однак із високими показниками NPS власникам бізнесу потрібно бути обережнішими. Отримуючи високі клієнтські оцінки, вони починають приділяти меншу увагу сервісу. Тут криється підступна помилка, і наші західні колеги добре це знають. Показник NPS слід відстежувати регулярно навіть за всіх недоліків, які має цей метод.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 3

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.

Дізнайтеся про оновлення Lesson Delivery першими
Підпишіться за допомогою електронної пошти
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся з умовами обробки особистих даних.

Слідкуйте за оновленнями в соціальних мережах або отримуйте їх від нашого телеграм-бота

Автор статті:
Ольга Посохова

Люблю вчитися та прокачувати навички. Можу розповісти про навчання та заробіток у Телеграм. Захоплююсь малюванням та психологією.

Підписатися
Сповістити про
guest

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x